Цигун. Цікаві факти про популярну китайську гімнастику

Ті, хто ще не знайомий з цією системою, напевно задаються питанням: "Цигун - що це таке?".

У нас вона тільки починає набувати популярності, а для китайців давно є нормою, вони знайомляться з нею в ранньому дитинстві.

Це стародавнє мистецтво саморегуляції, що об'єднує воєдино рух, дихання, свідомість та філософію. Наскільки гімнастика популярна в Китаї можна побачити, якщо "забити" в пошуковик "що це таке - цигун". Ви побачите таку кількість відео, де люди похилого віку та молодь займаються в парках, на стадіонах, на галявинах.

Цигун що це таке

Основою давньої східної системи оздоровлення є даосизм. Він розглядає людське тіло як гармонійне об'єднання та взаємодію двох начал - чоловічого і жіночого, через яке протікає енергія Ци - життєва сила, що наповнює все у світі.

Цигун і є робота з цією енергією, оволодіння мистецтвом її застосовувати дарує фізичне здоров'я, робить життя гармонійним. Нам відома сучасна версія, доповнена ідеями конфуціанства та буддизму. Суть практики полягає в правильному диханні під час виконання вправ та повній концентрації на своєму організмі. Це не дає можливості накачати м'язи, але прочищає енергетичні канали, якими тече ци в нашому тілі. Тим самим ви позбуваєтеся найрізноманітніших болячок.

У Китаї цигун неймовірно популярний. Ця система дихальних, рухових вправ та медитації дає змогу лікувати й запобігати різним захворюванням. Навіть бойові мистецтва використовують цигун у підготовці учнів.

У сучасній інтерпретації гімнастики, виконуючи рухи, треба ретельно стежити за положенням свого тіла. Важливо зосередитися на правильній техніці дихання.

Пізніше, за освоєної техніки, медитація полягає у візуалізації образів та ідей.

Ця система хороша тим, що не потребує спеціальних пристосувань і доступна людям у будь-якому віці. Практикувати можна де завгодно. Навчившись керувати життєвою енергією, можна позбутися багатьох хвороб та значно подовжити життя. Навіть бойові мистецтва використовують цигун у підготовці учнів

Серйозний науковий світ вважає цигун альтернативною народною медициною. Незважаючи на величезну кількість свідчень ефективності цієї системи, вони не можуть виміряти енергію ци.

Багато фахівців рекомендують гімнастику як загальнозміцнювальну практику, профілактику та реабілітацію, як лікувальну фізкультуру.

Основою практики є правильне дихання

Що потрібно для занять?

Регулярна практика дає змогу не накопичувати втому, стрес, нормалізувати діяльність дихальної системи, відрегулювати тиск, зменшити проблеми з суглобами, прискорити метаболізм та навіть спалити зайві кілограми.

Займатися цигун можна вранці або ввечері, краще на свіжому повітрі, але можна і в провітрюваному приміщенні.

Одяг має бути зручним, тобто не сковувати рухи.

Ранковий комплекс допоможе зарядитися бадьорістю на весь день, розігріти м'язи. Увечері дихальна гімнастика дає змогу розслабитися, зняти напругу, заспокоїтися перед сном. Займаючись від випадку до випадку, ви не отримаєте бажаного результату

Під час занять важливо звертати увагу на кілька моментів:

Положення тіла має бути гармонійним - максимально розслабленим, але при цьому зберігати чітку структуру. Особливо складно перебувати в нерухомих позах, що практикуються в статичному цигун, але, поступово набуваючи досвіду, це починає приносити задоволення і не викликає жодного дискомфорту. Така увага формі надається через те, що при неправильній позиції енергія ци тече не в тому напрямку.

Ритмічне, гармонійне дихання допомагає розкрити канали, щоб життєва енергія правильно текла в тілі. Правильне дихання разом із концентрацією в певній точці дає змогу зняти безліч блоків. У цигун існує кілька видів дихання - різними частинами тіла, за різними траєкторіями, всередині та зовні. Гармонізації сприяє глибоке, природне або черевне дихання.

Перед заняттями треба забути все, що вас хвилює, бути ніби "порожнім", легким, зупинити потік думок, домогтися внутрішньої тиші. Усе це дасть змогу розслабитися м'язам, нервам, внутрішнім органам, допоможе ци текти енергетичними каналами вільно й легко, активізує силу організму, що допомагає йому відновитися.

Вирішивши зайнятися гімнастикою цигун, варто взяти кілька уроків у професіонала.

Як правильно займатися?

Треба тільки систематично й абсолютно точно виконувати вправи, не змінюючи їхньої послідовності.

Не кваптеся одразу ж кидатися в бій та виконувати всі форми відразу.

Для початку вивчіть кожну до автоматизму, навчіться плавно переходити від однієї до іншої.

Після навчіться правильно дихати.

Приділяйте достатньо часу гімнастиці, робіть все в спокійному темпі, інакше в ній не буде сенсу.

Перед тренуванням накопичіть енергію - хвилин п'ять-десять спокійно посидьте, постійте або полежіть, заспокойте думки й дихання.

Якщо ви перебуваєте в хорошій фізичній формі, то кожну форму можна повторювати 9 разів.

Тільки для слабких і хворих людей рекомендується триразове повторення, не більше.

Треба систематично точно виконувати вправи, не змінюючи їхню послідовність

Виконавши комплекс, не кидайтеся одразу до холодильника, щоб поїсти або попити води, не приймайте душ - потерпіть хоча б хвилин п'ятнадцять, щоб вода не порушила гармонію енергії, що виникла після практики.

Вивчивши всі вправи, освоївши правильну техніку дихання, треба вчитися відчувати кожен свій рух, не витати думками десь далеко.

Максимальна усвідомленість дій дасть змогу відчути рух ци всередині вас. Так ви почнете розуміти, що це таке - цигун, у чому його відмінність від фітнесу.

Намагаючись змусити себе зосередитися, ви не отримаєте реальної концентрації, весь час щось буде відволікати.

Постійні заняття допоможуть вам досягти саме того стану, коли зосередження начебто є і водночас його немає.

Що нам дає регулярна практика

Заспокоївши свої емоції, відкинувши всі думки, що вас турбують, ви зможете навчитися спокійного й рівного дихання, необхідного в цигун.

Згідно з цигун, світом править енергія ци. Але й за допомогою дихання можна також керувати своїм розумом. Глибоке неспішне дихання розслабляє і дає ясність думкам, а легені отримують достатньо кисню, що сприяє нормальній роботі мозку та всього тіла.

Взаємозв'язок очевидний - порушення в одному ведуть до неправильної роботи інших систем.

Саме так стає зрозумілим принцип саморегуляції в цигун, що ґрунтується на об'єднанні руху, дихання та свідомості.

Тобто людина - це тіло, душа й енергія, тому здоров'я та гармонія залежать від правильної взаємодії всіх цих складових.

Використовуючи енергію ци правильно, на благо собі, можна залишатися здоровим завжди, прожити довге щасливе життя.

Цигун допомагає гармонізувати свідомість. Тільки досить обмежена людина може подумати, що цигун - це якась секта. Ця оздоровча система не є релігійним напрямком або ідеологією. Швидше за все, її можна назвати наукою про життя, що дає змогу людині бути здоровою, розвиватися, зрозуміти своє призначення.

Багато людей не знають міри в захопленнях, і, займаючись подібними практиками, хочуть досягти результатів якомога швидше. Однак такі дії можуть замість бажаної та очікуваної користі завдати шкоди здоров'ю.

Інші практикуються через силу, змушуючи себе, - такий підхід теж не дасть результату. Якщо ви практикуєте, то робіть це із задоволенням або не робіть узагалі, не гвалтуйте себе - пошукайте ту систему, що вам ідеально підійде.

Цигун не є фітнесом у класичному розумінні цього слова. Оздоровчий цигун складається з простих вправ, які під силу навіть маленьким дітям і людям похилого віку. Протипоказань практично не існує. Якщо після занять ви починаєте відчувати приплив життєвих сил, взагалі поліпшується самопочуття, хвороби до вас не липнуть, то ця гімнастика для вас.

Це стає зрозумілим уже через кілька тижнів:

- Ви засинаєте без проблем, а прокидаєтеся вранці без будильника. Часу, необхідного, щоб виспатися, вам потрібно набагато менше.

- Вам не потрібні ліки, оскільки ви перестаєте хворіти. У крайніх випадках вам достатньо випити відвар лікарських трав - і ви знову в тонусі.

- Усі неприємності з травною і сечостатевою системою розчинилися в небуття.

- Ви почуваєтеся умиротвореним, спокійним, але радісним, а не байдужим, навіть, можливо, самодостатнім - це повна гармонія із собою і з усім світом.

Це тільки мала частина всіх плюсів, які ви отримаєте від регулярних занять цигун, але погодьтеся, і цього вже достатньо, щоб почати, якщо ви досі не знаєте, куди вам рухатися.

Постійність

У заняттях цигун найціннішим є завзятість. Не звертаючи уваги на зимовий пронизливий холод, на літню спопеляючу спеку, не виправдовуючи себе поганим самопочуттям та важкою хворобою, труднощами обставин, треба постійно і старанно займатися вправами, наполегливо практикувати, не піддаючись ліні. Чотири сезони року нехай проносяться як одна мить, нехай кілька років минають як один день, і якщо життя твоє не припинилося, не припиняй своїх занять, будь постійним у своїй практиці, не звертаючи уваги на буревії та холоди.

З книги Де Чань "Керування диханням ЦИ-ГУН у шаоліньській традиції"

Запись опубликована в рубрике Великий Предел. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий