Тільки навіщо той смуток і туга… Небезпека печалі.

В обіймах з радістю журба.
Одна летить, друга спиня…
І йде між ними боротьба,
і дужчий хто не знаю я…

Олександр Олесь

Міцне емоційне здоров'я є досить рідкісним явищем у наші дні. Емоції, причому не тільки негативні, як-от страх, гнів, сум, а й надмірна радість, можуть значною мірою впливати на наше самопочуття.

Чому людина починає сумувати? Спровокувати такий стан можуть біологічні, ситуаційні та психологічні аспекти, наприклад:
- проблеми зі здоров'ям;
- неправильне харчування, нестача вітамінів;
- неякісний сон, недосипання;
- малорухливий спосіб життя, брак фізичних навантажень;
- часті стресові, конфліктні ситуації в сім'ї та на роботі, у транспорті тощо;
- хронічна втома;
- робота, заняття, що не приносять задоволення;
- оточення з негативним настроєм;
- низький рівень затребуваності та реалізації людини.

Сум може породжуватися переживаннями про минуле, тому можна вважати його емоцією минулого, на відміну від тривоги - емоції майбутнього. Вона різноманітна: від конкретної причини та без жодних причин, короткочасна й така, що супроводжує людину все життя і стає частиною її особистості; сум від невдачі, від зруйнованих надій, від розбитого серця, від поганої погоди. Печаль - небезпечне почуття, яке має схильність затримуватися в душі, а то й зовсім оселитися в ній. І гнів, і страх (якщо це не паралізуючий страх), і любов спрямовані назовні та передбачають дію. Печаль спрямована всередину і її дія обмежується переживанням, яке є руйнівним. Дія, наприклад, розряджає гнів. Але ви не можете таким чином розрядити печаль. Гнів - це грім, блискавка, злива, щось потужне, сильне, але й таке, що швидко минає, а печаль - нескінченна погана погода, занепад сил, відчуття, що сонця не буде вже ніколи. Вона труїть душу, але в ній є тонка, згубна насолода: людям подобається сумувати. Людина засинає в снігу, їй добре, тепло, і вона замерзає. У печалі є неодмінний відтінок нарцисизму.

Що ж нам з цього приводу говорить китайська традиційна медицина?
Згідно з системою У-сін кожному органу відповідає своя емоція, надлишок якої породжує його хворобу. Усі наші органи складають пару з іншими органами за принципом інь-ян. Смуток (печаль) - емоція Осені, елемент Метал. До цього елемента належать Легені - це іньські органи, що складають пару з янським - товстим кишечником. Печаль послаблює роботу цих органів. Коли людина переповнена горем або сумом, повітря перестає легко надходити в легені та з них, порушується природний потік дихання, що може призвести до втоми, задишки, нападів астми та хвороб бронхів. Надлишок смутку й печалі може проявлятися у вигляді частих застуд або грипу, призводити до депресії та меланхолії, які також погіршують стан шкіри, спричиняють закрепи, знижують вміст кисню в крові.

У "Трактаті Жовтого імператора про внутрішнє" сказано: "Смуток стискає Серце та збуджує його, ця дія спрямована на Легені, Верхній обігрівач закупорюється. Захисна й Поживна Ци не можуть вільно циркулювати. Жар накопичується та розсіює Ци". Отже, смуток спочатку ушкоджує Серце, а Легені страждають уже внаслідок цього, оскільки обидва органи розташовуються у Верхньому Обігрівачі.

Смуток включає емоції печалі та жалю, тому що якщо людина засмучена або шкодує про щось, скоєне в минулому, Розум буде постійно повертатися до цього моменту. Легені керують Ци, а смуток виснажує Ци. У жінок нестача Ци Легких може призвести до нестачі Крові й аменореї.

Хоча смуток і печаль виснажують та ведуть до її нестачі, вони можуть через певний час призвести до застою Ци, оскільки не забезпечено правильну циркуляцію її з ділянки грудей.

Кожна емоція може нашкодити й іншому органу, крім свого "власного". Так, у 8-му розділі того ж трактату йдеться про ураження Печінки смутком, а не гнівом: "Коли смуток вражає Печінку, він вражає Ефірний Дух; це спричиняє затьмарення розуму... Інь пошкоджується, сухожилля скорочуються, з'явиться дискомфорт у підребер'ї". У цьому разі смуток може зашкодити Ефірному Духу, а тому - і Крові Печінки, і Інь Печінки. Смуток має виснажливу дію на Ци, тож у деяких випадках виснажує Інь Печінки, що призводить до затьмарення розуму, депресії, зниження відчуття напрямку в житті, нездатності планувати своє життя.

Доктор Шень, засновник китайської медицини, стверджує, що смуток, який проявляється без сліз, пошкоджує Нирки. Він каже, що коли печаль виражається без сліз, рідини не можуть вийти назовні (у вигляді сліз), що порушує метаболізм рідин усередині нирок. Таке може статися, якщо печаль триває протягом багатьох років.

Багато життєвих подій залишають такий слід у пам'яті, що це заважає повноцінно жити, створювати здорові стосунки. Оглядання на минуле, що травмує, призводить до знеструмлення, підживлюючи образи подій, що вже відбулися. Якщо вам сумно, не потрібно стримувати сльози, бо таким чином ви зможете випустити ці емоції назовні. Уміння справлятися з ними є важливою частиною нашої життєздатності. Переживання, які ми тримаємо всередині, можуть одного дня вибухнути та стати справжнім лихом для нас самих. Тому важливо їх випускати, а також навчитися володіти своїм настроєм.

Китайською медициною визнано, що людина може витіснити сумний настрій веселощами або послабити його гнівом. Звісно, краще вдаватися до першого способу. Потрібно прагнути навчитися не пригнічувати емоції, а трансформувати їх у творчу життєву енергію, що творить. Здатність робити висновки та трансформувати свою печаль надає нам мужність і вміння відпускати неприємності минулого.

Найпростіші та найпоширеніші способи досягти гармонії емоцій та всіх органів й систем:
- Правильне харчування. Ваша їжа має містити в собі всі 5 смаків та ароматів. Бути збалансованою та поживною.
- Здоровий та повноцінний сон, що дає цілющий заряд енергії на весь день.
- Гармонійна музика.
- Китайська гімнастика Цигун, медитація, дихальні вправи.

Кожна людина сама несе відповідальність і за хвороби, від яких вона страждає, і за одужання від них. Наше здоров'я, як і емоції та думки - в наших руках.

Запись опубликована в рубрике Дао медицины. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий