Осінь: поведінка та спосіб життя Частина 1

Осінь, як і будь-який інший сезон, у китайській традиції поняття широке. Це не тільки те, що відбувається навколо нас, а й процеси, які відбуваються й в організмі людини.

Для адекватного протистояння кліматичним факторам та нормальної взаємодії з навколишнім середовищем важливо знати, як поводитися відповідно до добових ритмів та сезонних змін.

Наше життя за останні десятиліття стало більш комфортним та ситним. Так, це зменшує вплив природи на людину, але попри те, що ви не мерзнете взимку й не висушуєте себе спекою влітку, людство загалом хворіє більше. Це пов'язано з тим, що харчування, поведінка та спосіб життя не відповідає сезону. Як би ми не намагалися відокремитися від природи, ми все одно її невіддільна частина, організм слідує зовнішнім ритмам, яким підпорядковується все живе на нашій планеті.

Тому кожен з нас має дотримуватися законів природи, слідуючи сезонним рухам енергій. Підтримувати себе вправами, їжею, напоями. І таким чином уникати впливу патологічних чинників того чи іншого сезону, і використовувати позитивні чинники для зміцнення свого фізичного, емоційного та ментального здоров'я.

Осінь у традиційній китайській медицині - точка повороту трансформації ян в інь

З давніх часів календар складається з п'яти сезонів, кожен з яких відповідає своїй стихії:

  • весна - стихія Дерево - зародження ян,
  • літо - стихія Вогонь - максимальний ян,
  • міжсезоння - стихія Земля,
  • осінь - стихія Метал - зародження інь,
  • зима - стихія Вода - максимальний інь.

Протягом року внаслідок активності сонця відбувається або накопичення, або зниження в організмі людини сонячної (янської) енергії. Аналогічно, або накопичується, або зменшується іньська енергія. На початку осені янська енергія починає зменшуватися, а іньська - збільшуватися. Енергії ян, жару, тепла ще дуже багато, вона перебуває на піку, бо накопичувалась попередні три літні сонячні місяці, а інь енергії ще мало. Вона тільки-но починає зростати.

І результат цієї природної трансформації ми бачимо не тільки в специфічних недугах тіла людини, а й у суспільних та навіть геологічних процесах, що відбуваються на нашій планеті. Пік спеки минув й вогонь скидається найрізноманітнішими способами. Наприклад, відбуваються військові конфлікти, природні катастрофи тощо. Цей процес настільки глобальний, що навіть не важливо, в якому кліматі або де ви перебуваєте регіонально. Десь це проявляється як сезон дощів, а десь як землетрус чи революція. Осінні катастрофи - результат скидання в природі накопиченої літньої спеки.

Звідси напрошується одне з основних правил поведінки: саме восени треба бути максимально спокійним та емоційно стійким, щоб не провокувати внутрішні конфлікти й допомогти самому собі плавно та гармонійно пройти цей непростий період.

Вплив на організм людини

Для того, щоб зрозуміти, як впливає Осінь на організм людини, варто зробити “крок назад”, у перехідний період між літом та осінню. Серед усіх сезонів року міжсезоння єдиний, який повторюється чотири рази на рік та в який закладається зміцнення організму на наступний сезон. І тим, у кого поганий імунітет, мало життєвих сил, слабкі шлунок та селезінка, треба лікуватися саме в міжсезоння перед осінню. Чому? Тому що відповідно до системи П'яти Першоелементів У-Син - Земля (Селезінка) є "матір'ю" Металу (Легені). Селезінка (Шлунок) та Легені (Товстий кишківник) - це дві системи нашого організму, які поповнюють нашу дихальну та поживну енергії. Інші органи та системи нашого тіла відповідають за інші функції, але не відповідають за поповнення резервів Ци та поживних речовин. Тому саме від Селезінки та Легень залежить якість та кількість енергії, яка надходитиме в наш організм й буде ним засвоєна. Якщо Селезінка та Шлунок працюватимуть погано, то "син" (Легені) теж працюватиме погано, і наш організм загалом отримуватиме набагато менше сил, ніж міг би.

А це означатиме слабкість, блідість, втому, поганий імунітет, відсутність ентузіазму, блиску в очах, радості й волі до життя. Тож, незважаючи на важливість та велике значення кожного сезону впродовж річного циклу, міжсезоння (між літом й осінню) та осінь стоять дещо осібно та є найбільш важливими для того, щоб не просто звернути на них увагу, а й прожити максимально корисно, закладаючи фундамент здоров'я та якості життя на весь наступний рік.

Запорука гарного здоров'я під час будь-якого сезону складається з двох речей: те, як ви проживете цей сезон, і як ви прожили попередній. Адже кожен попередній сезон є "матір'ю" наступного. Тому треба чітко розуміти, як себе поводити восени, щоб не хворіти, бути міцним і добре пережити зиму.

За літо в організмі накопичився Вогонь, ян, а інь ще дуже мало. Тому в перший та другий місяць осені основним ушкоджувальним чинником, який впливає на організм, є Жар й як прояв його, розвивається сильна Сухість. У міру того, як спека спадає, Сухість зростає все більше й більше. Зростає та стихія, яка властива цьому сезону - Метал.

У природі в цей час уже царює Сухість (ідеться про перший місяць осені - серпень, коли найчастіше стоїть тепла суха погода) й люди часто скаржаться, що в них сохне шкіра, випадає волосся, розвивається сухий кашель, закрепи.

Також багато хто в серпні та вересні починає страждати від запальних процесів або захворювань Жара, як наслідок накопиченого надлишкового Вогню попереднього сезону. У когось це рідкі випорожнення, хтось отруївся, з'їв щось не те. В інших це різноманітні застуди.

Тому, якщо восени йдуть дощі, то це сприятливо для того, щоб не було посилення хвороб Сухості. Якщо ж стоїть суха й тепла погода, це сприятиме накопиченню Сухості та ще більшому розвитку захворювань осіннього сезону.

Чому енергією осені вважається Сухість, а не Вологість? Восени ж багато дощів? Є 3 причини:

1. Осінь слідує за літом, а літній жар висушує.

2. Восени інь у занепаді й тільки починає зароджуватися. Ян же максимальний, сформований за весну та літо. Тому до початку осені максимальні янські прояви - це Сухість.

3. Осінь є рання та пізня. З погляду річного циклу осінь починається в серпні. Тому в серпні та на початку вересня зазвичай більше Сухості. А пізньої осені інь уже зародився, тому починають іти дощі.

При цьому осінь, з погляду китайської медицини, вельми сприятливий період. Організм набрався янської енергії, зміцнів, підвищив свій імунітет. У природі осінь відповідає періоду збирання врожаю. Для людини навколо багато різноманітної, свіжої, якісної їжі. Можна добре харчуватися й поповнювати свої життєві сили. Тож якщо людина правильно поводилася влітку, то восени вона не хворітиме. Також осінь дуже сприятлива для весіль та зачаття дітей.

У жовтні ж, коли стає холодно, починає додаватися третій ушкоджувальний чинник - Холод. Тобто в жовтні вже на людину впливає сухість та холод.

Підсумки або правила поведінки та способу життя восени

1. Сезон осені в китайській традиції належить стихії Метал. Метал міститься в землі, тому корінь стану цього сезону й корінь стану Легких міститься в енергії Землі, до якої належать Селезінка та Шлунок (пізнє літо). Тому практично для всіх людей сприятливо відпочивати й лікувати свій організм пізнім літом, у літнє міжсезоння. Цей період у класичній китайській філософії належить до періоду збирання врожаю (стихії Землі). Щоб у людини були здорові Легені, мають бути в порядку Шлунок та Селезінка. Тому так важливо восени правильно харчуватися, щоб головні системи нашого організму, через які надходить енергія та поживні речовини (Шлунок і Легені) були здорові.

2. Осінь - це період, коли інь ще мало, а отже, щоб бути здоровою та жити довго, людина має поступово після літа переходити від бурхливого активного життя до спокійного й розміреного ритму.

У цей сезон свою життєву силу необхідно тримати всередині. Утримувати те, що накопичилося за літо, зокрема, дотримуватися душевного спокою. Це буде підготовка до холодної зими.

Із чим це пов'язано, окрім як із необхідністю накопичувати інь після попередніх активних янських періодів (весни та літа)?
Осінь перебуває в протифазі весні (див. схему У-Сін). Навесні в Печінці надлишок енергії. Як відомо, восени, як і навесні, у людей часто виникають психічні проблеми й загострення. Це відбувається тому, що восени вся енергія перебуває в легенях, а Печінка в протифазі й спустошена, тоді як навесні вона навпаки повна. А оскільки Печінка відповідає за нервову систему, то й нерви в людини дуже погані. Адже з погляду китайської натурфілософії та медицини максимальна повнота й максимальна порожнеча однаково шкідливі для організму.

Тому смуток та зневіру не можна в жодному разі допускати, бо вони сильно ушкоджують організм. І, вельми сприятливо зменшувати життєву активність, не напружуватися, дотримуватися душевного спокою, щоб не приводитиЦи в сум'яття. Тому восени працювати, вчитися та проявляти соціальну активність важливо "не напружуючись".

Але вся західна цивілізація живе навпаки. Коли в природі максимальний ян (навесні та влітку), ми прагнемо сповільнити наш ритм та виїхати у відпустку. Коли в природі починає зростати й накопичуватися інь (осінь та зима), ми виходимо на роботу, йдемо на навчання, починаємо новий навчальний й робочий активний рік. Тому стільки хвороб, проблем фізичного, психічного та ментального характеру є спадщиною нашої цивілізації. Ми постійно живемо в протифазі природному перебігу речей та енергій.

3. Основна властивість Металу - Сухість. Тому восени треба максимально зволожувати організм, щоб не спричинити утворення цієї енергії всередині організму й не допустити сухості легень (щонайменше, це кашель) та товстого кишківника. У циклі життя людини осінь пов'язана зі старінням, тому боротьба з Сухістю в цей період допоможе відсувати процес старіння.

4. Подумайте про захист організму. За погодних змін легше підхопити застуду та грип. Деякі частини нашого тіла особливо вразливі, наприклад, задня частина шиї та груди, краще закривати їх від вітру шарфом або високим коміром. І намагайтесь не ходити босоніж, особливо, якщо у вашому будинку дерев'яна підлога. Ходьба по холодній підлозі призведе до охолодження всього організму.

5. Восени треба не поспішати одягати теплий одяг, хоча зазвичай кажуть, що восени треба одягатися тепліше. А ось цього робити якраз і не варто, бо організм має поступово звикнути до похолодання. А якщо одразу почати одягати теплий одяг та кутатися, то він не зможе адаптуватися до суворішого й холоднішого клімату зими й почати накопичувати інь.

6. Так само важливо, не потрапляти під вітер. Що далі в осінь, то більше треба остерігатися вітру й не перебувати на протягах.

7. Будь-який перегрів в осінній період загрожує різноманітними проблемами як психічного, так і соматичного характеру. У лазню в цей сезон ходити поки що не можна, а засмагати вже недобре, навіть якщо ви виїхали в спекотні країни. Дуже сильний Жар, накопичений улітку.

8. З вправ треба робити ті, що спрямовані на розтягнення сухожиль, щоб підтримувати в порядку Печінку.

9. Треба рано лягати (до 21.00) та рано вставати (до 7 ранку).

10. Дім необхідно тримати в теплі.

11. Відпустіть старі проблеми. Природа щороку підказує нам перебіг циклу світобудови. Осінь - це кінець сезону зростання, час для того, щоб зазирнути в себе та накопичити енергію. Дерева скидають своє листя, готуючись до зими. Як ми можемо розраховувати на те, що наступний рік буде плідним без позбавлення від старих та застійних аспектів нашого життя? Найважливіше восени - позбутися всього непотрібного мотлоху, який ускладнює наше життя, щоб відкрити для себе нові й важливі речі.

Восени нам притаманні сум, тривога, занепокоєння, туга, смуток, депресія, апатія, відірваність від реальності, відсутність розвитку, загострюється нездатність розлучатися зі старими речами чи ідеями, безініціативність, жадібність, власництво. Це головні негативні емоції та стани розуму, що керують в осінній період.

Як із цим усім справлятися? Дихальні вправи, суглобова гімнастика, гігієна тіла й будинку, здоровий прагматизм, здоровий глузд, позитивне сприйняття життя, неприв'язаність до речей та результатів, щедрість й альтруїзм до навколишньої природи та людей - ось які якості допоможуть вам безболісно пройти осінній період.

Ще важливо пам'ятати, що егоїзм - це такий стан розуму, коли людина хоче використовувати інших для свого власного індивідуального щастя. Тому більше спираємось на альтруїзм - стан душі, коли людина хоче дарувати себе іншим, щоб вони були щасливими.

Запись опубликована в рубрике Дао медицины. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий