Сезон Манчжун

Одна з ключових функцій китайського місячного календаря - регулювання сільськогосподарської діяльності, але й міські жителі можуть почерпнути з нього багато цінних відомостей: кожному з 24 сезонів відповідають вказівки, що регулюють найрізноманітніші сфери життя.

Сезон Манчжун (芒种, "колосіння хлібів") - дев'ятий сезон у системі 24-сезонного китайського місячного календаря. Це третій сезон літа, початок "середини літа" - найважливіший період дозрівання злакових культур.

Що стосується самого слова "Манчжун", то "ман" у китайській мові означає "ость", тобто тонкий загострений відросток на колосовій лусці в деяких злакових рослин, а "чжун" - це насіння, зерна. Таким чином, сама назва періоду підказує нам, що в цей час китайські селяни з радістю спостерігали за тим, як наливаються і зріють колосся злакових культур, обіцяючи гарний урожай. У багатьох регіонах Китаю починається збирання врожаю озимих пшениці та ячменю. Крім того, це оптимальний час для висадки заливного рису, проса і чумизи.

Цей сезон у китайців також асоціюється зі словосполученням "старанно працювати або бути зайнятим" (кит. 忙碌). Воно омонімічне назві малого сезону Манчжун: селяни трудяться заради багатого врожаю, учні старанно здобувають знання заради прекрасного майбутнього. Початок малого сезону Манчжун ніби уособлює вступ у сезон досить важких трудових буднів, при всьому при цьому уособлює початок здійснення мрії...

А в Україні, традиційно, на п'ятдесятий день після Великодня - припадає святкування Трійці. Це свято є одним із 12 найважливіших християнських свят. День Святої Трійці також називають Зеленими святками, або П'ятдесятниця. Храми та свої оселі віряни прикрашають зеленню та квітами.

Китай - велика країна, тому прикмети сезону "Манчжун" у різних місцях неоднакові. У басейні нижньої та середньої течії Янцзи в центральній частині Китаю в цей час часто йдуть дощі за досить високої температури повітря. У результаті цього з'являється підвищена вологість, що не так-то легко переноситься людьми. Організм людини насилу виділяє піт, тому традиційна китайська медицина вважає, що "Манчжун" - це пора підвищеної уваги не тільки до стану посівів на полях, а й до власного здоров'я. У народі існує старовинний звичай у сезон Манчжун робити підношення Богу квітів. У п'ятому місячному місяці квіти в'януть, обсипаються пелюстки - кажуть, що "Бог квітів зрікається престолу"; тому в день настання Манчжун заведено віддавати йому шану, підносячи квіти - таким чином люди прощаються з Богом квітів, висловлюючи йому вдячність, а також надію на його повернення наступного року.

У цей час спостерігається різке збільшення опадів (а тому в багатьох провінціях традиційно проводять боротьбу на кшталт "вимолюй супротивника в багнюці"), люди моляться за гарний урожай і намагаються їсти легку та прісну їжу, яка не "підвищує внутрішній вогонь". Закінчується час збору листя полину - основної сировини для приготування мокса-вати і мокса-сигарет традиційної китайської чженцзю-терапії. У ці дні в Китаї закінчується пора бурхливого цвітіння, тож влаштовуються проводи Бога квітів, а заразом і молебні за багатий урожай фруктів.

У провінції Гуйчжоу під час настання сезону проводять знамениті бої в багнюці: молоді хлопці та дівчата виходять на рисові поля і закидають один одного багнюкою. Вважається, що тому, на кого налипле найбільше бруду, пощастить у коханні.

Бути, як сонце

Після настання фази "Манчжун", тобто з початку червня, тривалість дня помітно збільшується до максимальної в році. Для зміцнення здоров'я в цей період треба слідувати кліматичним особливостям сезону, тобто бути, як сонце: пізно лягати спати та рано вставати. Потрібно зігрівати свій організм під променями небесного світила, але не перестаратися й уникати приймання сонячних ванн опівдні. Таке розумне перебування на свіжому повітрі поповнить запаси енергії "ян" в організмі, стимулює циркуляцію крові й активізує рух енергії "ци", що дасть змогу запастися бадьорістю на довгі місяці вперед.

У літній червневий полудень китайські лікарі традиційної медицини рекомендують не нехтувати денним сном і за можливості подрімати. Якщо ж такої можливості немає, то достатньо просто відпочити, прикривши очі на кілька хвилин. Уже це дасть змогу позбутися втоми. Крім того, через підвищену температуру повітря, людина багато пітніє, тому треба частіше міняти одяг. Ванна і душ також корисні, але не рекомендується приймати їх спітнілим. Загалом, рекомендації китайської медицини щодо підтримання здоров'я в сезон "Манчжун" такі ж, як і для всіх інших сезонів літа:

- підтримувати свій емоційний стан у гармонії, не допускати нападів гніву та дратівливості.
- уникати бурхливих проявів веселощів і радості.
- лягати трохи пізніше, вставати раніше. За можливості відпочивати вдень.
- забезпечити достатнє вживання рідини.
- обмежити вживання жирної м'ясної та смаженої їжі.
- збільшити вживання свіжих овочів і фруктів.
- збільшити вживання деяких гострих продуктів, таких як імбир та цибуля.

Водні процедури

Сезон "Манчжун" здавна вважається традиційним часом приймання цілющих ванн (药浴), яка має тривалу історію. Купання в ароматній цілющій воді було відоме в епоху династії Пізня Чжоу (951-960 рр.), а під час династій Сун (960-1279 рр.) і Мін (1368-1644 рр.) стало звичаєм. Існує безліч найрізноманітніших методів приймання цілющих ванн, найпопулярніші - купання у ванні з лікувальною водою, цілюща парова лазня, втирання цілющих речовин. Для приймання цілющої ванни відваріть протягом 30 хвилин обгорнуті марлею рослини - гілки лавра, софори, персика, верби, верби, льону і додайте відвар у ванну. Бажано робити це раз на день, якщо дозволяють умови. Ванни покращують стан шкіри, надають тілу тонкого аромату й усувають патогенні чинники. Зрозуміло, визначення компонентів китайської медицини для приготування цілющих ванн потребує деяких знань, а також наявності цих компонентів "під рукою". Знайти все необхідне в наших умовах не так то просто, тому рекомендуємо вчинити простіше. Готуйте ванночки з місцевих для вас трав (листя лопуха, полин, кропива тощо) і перед сном парте в них ноги. Зняття напруги та втоми, відчуття легкості в тілі, бадьорості, а також спокійний сон гарантуємо!

Лікувальні ванни сприяють зміцненню здоров'я та профілактиці хвороб, допомагають поліпшенню провідності меридіанів та колатералей, розсіюванню застою крові та активізації кровообігу, видаленню "вітру" (один з 6 патогенних чинників, у традиційній китайській медицині до них відносяться вітер, холод, спека, сухість, вогкість, вогонь) та очищенню від "холоду", позбавленню від "спеки" та детоксикації організму, усуненню "вологи" та припиненню свербіння.

Харчування

Дієтологія посідає особливе місце в китайській традиційній медицині. Дотримання сезонних рекомендацій щодо харчування допоможе вам без особливих втрат провести будь-який період року, почуватися добре й уникнути хвороб.

Погода стоїть спекотна, тож традиційна китайська медицина (ТКМ) рекомендує вживати фрукти й овочі з охолоджувальними властивостями. Цей сезон китайці називають "гірким літом" (кит. 苦夏) не тільки через виснажливі польові роботи, поганий настрій і апетит, зневоднення організму, а й через те, що в цей час багато китайців додають у раціон гіркі на смак овочі. Головним представником гірких овочів є китайський гіркий гарбуз (бальзамічна груша або гірка диня) - момордика харанція (кит. 苦瓜), який нагадує пухирчастий огірок. У ній багато соку, який має поживні властивості. Крім того, вважається, що вживати бальзамічну грушу корисно за високого тиску і високого рівня цукру в крові.

До гірких овочів та злакових китайці зараховують насіння лотоса (кит. 莲子), волоський горіх молочної стиглості (кит. 青核桃), світлу татарську гречку (іноді називають татаркою, кит. 苦荞), яку в північних регіонах Китаю часто асоціюють із важкими часами, водночас кожен мешканець у Китаї хоч раз у житті куштував корисний і досить смачний гречаний чай - куцяоча (кит. 苦荞茶).

Серед інших рекомендованих фруктів і овочів - помідори, огірки, баклажани, селера, кавун та полуниця. Згідно з ТКМ, усі ці продукти мають охолоджувальну природу, вони допоможуть позбутися патогенної спеки та поліпшити травлення.

На півдні Китаю в травні та червні дозрівають зелені сливи цинмей (青梅). Вони містять безліч органічних кислот і мінералів, очищають кров, знижують концентрацію ліпідів у крові, усувають втому.

Ще з часів Троєцарства відома "Розмова про героїв під тепле вино із зеленої сливи" (таку назву має 27-та з "Тридцяти шести стратагем"). Зелені сливи настільки кислі, що їсти їх просто так неможливо, вони потребують обробки - наприклад, їх можна відварити або замаринувати. Також із неї виходить чудове вино. Процедура варіння вина із зелених слив навіть описана в романі "Трицарство".

Під літніми дощами жовтіють зелені сливи, а в Цзяннані настає пора "сливових дощів", коли все затягнуто дощовим серпанком, слива поступово наливається зрілістю, а трава подібна до блідого блакитного серпанку. "Сливові дощі" лише мрячать і ранковий вітер слабкий, люди, що спираються на підвіконня та бильця, готові окропити рукава сльозами.

Також у цей час дозрівають плоди шовковиці, або тутового дерева - рослини, знакової для китайської культури. Листя тутового дерева є кормом для личинок тутового шовкопряда, а плід шовковиці має воістину дивовижні цілющі властивості.

У традиційній китайській фармакології його застосовують як у сирому, так і в сухому вигляді, а також у вигляді варення або сиропу. Ось як, наприклад, описував їх знаменитий фармацевт Чень Цанці (陈藏器, 681-757 рр.): "Приносить користь п'яти цзан-органам і суглобам, відновлює циркуляцію Ци та крові. Тривале вживання забезпечує стійкість до голоду, заспокоює небесну душу Хунь (魂) і життєвий дух Шень, дає змогу людині мати чуйний слух і просвітлює очі, протидіє посивінню і старінню. Зібрати у великій кількості, висушити на сонці, розтерти на порошок, приготувати пігулки з медом, приймати щодня".

Дерево шовковиці росте в Україні, на Кавказі, в Казахстані та Середній Азії, в Молдові. Не пропустіть шанс заготовити більше цілющих плодів!

У сезон "колосіння хлібів" рекомендується обмежити вживання жирної та важкої їжі, а натомість налягати на овочі та зерно грубого помелу: ці продукти знижують тиск і рівень жирів у крові. Також варто відмовитися від баранини, свинини, гострого перцю, цибулі та часнику - особливо якщо ви постійно відчуваєте спрагу і почуваєтеся втомленим. Не рекомендується вживання їжі з підвищеним вмістом солі, оскільки це призводить до зростання кров'яного тиску. Також краще менше їсти солодкого. За теорією китайської медицини, у спекотний період слід вживати продукти, які "поглинають спеку і додають вологу". Це допоможе зміцнити функції селезінки та шлунка.

Легка та поживна їжа важлива для літніх людей. Це допоможе зміцнити функції селезінки та шлунка. Жінкам у постменструальний і післяпологовий періоди слід уникати вживати їжу, що належить до категорії "прохолодної".

Зміцнення здоров'я спортом

Улітку ліпше займатися спортом уранці або ввечері, коли прохолодно. Можна вибрати місце на свіжому повітрі. Наприклад, у парку, біля озера. Якщо умови дозволяють, можна з'їздити на відпочинок до моря, або за місто, в ліс.

Ну і головна порада китайських медиків на сьогодні. Зміцнюючи здоров'я в сезон "колосіння хлібів", потрібно підтримувати гарний настрій, уникати гніву і смутку.
Подібне психологічне тло чудово забезпечить вільну циркуляцію життєвої енергії "ци" в нашому організмі. І тоді літо пройде не тільки добре, а й здорОво!

Запись опубликована в рубрике Дао медицины, Малі сезони. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий