Сезон Ліся

Щороку приблизно 5-7 травня сонце досягає 45 градусів довготи, тоді й починається сезон Ліся ("Становлення літа"). Це сьомий сезон у системі 24-сезонного сільськогосподарського календаря і перший літній сезон.

Ще в далекій давнині аграрії Піднебесної помітили, що з початком сезону Ліся середньодобова температура повітря помітно підвищується, надворі стає приємно тепліше, проте водночас із цим підвищується вологість повітря внаслідок того, що частішають грози. Загалом, сезон Ліся - важливий сезон пожвавлення природи та початку активного росту сільськогосподарських культур. В одному з головних текстів конфуціанства, у трактаті "Книга обрядів", у главі Юелін, міститься мальовничий опис цього сільськогосподарського сезону: "Квакання жаб нагадує про настання літа, а земляний черв'як допомагає селянам розпушувати землю".

Після настання Ліся, тільки південні території від міста Фучжоу до гір Наньлін по-справжньому вступають у літній сезон, а в деяких районах на північному сході та північному заході Китаю тільки починається весна. Давньокитайський поет так описував порядок зустрічі цієї пори року: "Спочатку вітати спекотне літо, Потім посумувати за весною, що пішла"... Смуток за весною, що минула, зазвичай топлять у молодому сливовому вині з Шаосіна, яке відкривають у травні.

Початок літа за місячним календарем у Китаї святкували ще з давніх-давен.
Згідно з історичними записами, в період династії Чжоу в день настання Ліся імператор очолював процесію з сотнею цивільних і військових чиновників та прямував до південних околиць столиці для зустрічі літа, там же проходила церемонія поклоніння імператору Янь-ді, божеству стихії Вогню Чжужуну. У стародавні часи вбрання членів процесії, яка вирушала зустрічати літо, вози та навіть прапори на них були червоного кольору, це своєю чергою означало прихід спекотного літа. Тут же імператори давали розпорядження підлеглим, щоб вони закликали селян до старанного обробітку землі.

Існує ще одна давня традиція - зважування людей.
У старі часи на міських воротах підвішували величезний безмін (важільні або пружинні ваги), встановлювали лаву. Люди по одному сідали, а зважувальник говорив їм приємні слова: побажання удачі, довгих років життя, дівчатам бажав гарного нареченого. Що легшим був той, кого зважували, то солодшими були напуття. Але первісний сенс дійства такий: перше зважування проводили на Ліся, на початку літа. Повторне - у перший день Лицю, початок осені. Визначали на скільки дзинів (1 дзинь=0,5 кг) людина схудла за час активних літніх робіт у полі, чи добре вона трудилася. Чи лежав та ростив боки? "Приріст" не схвалювали й висміювали.

Традиційна китайська медицина звертає нашу увагу на головне: людина - частина Природи, тому період зміни сезонів вкрай важливий для організму, потрібно з особливою точністю дотримуватися природної гармонії. Зважаючи на це, влітку ми маємо як ніколи зберігати веселий настрій і спокійний підхід до життя, за можливості уникаючи надмірної радості чи смутку.

Звертаємо увагу на серце!
За уявленнями китайської медицини, літо співвідноситься з Ян, з елементом Вогонь і, отже, зі зростанням і пишним цвітінням, серцем, кровоносними судинами, радістю. Тож усі заходи в першій половині травня мають бути спрямовані на максимальну підтримку роботи цього найважливішого органу, мотора нашого організму.

Усі знають, що серце керує циклом кровообігу і підтримує життєву діяльність людини. Відповідно до постулатів традиційної китайської медицини, серце належить до групи органів Ян. Влітку наше серце живе в повній гармонії з природою, тобто людина і природа єдині, як ні в яку іншу пору року. У зв'язку з цим функція серця в літній сезон найжвавіша і найсильніша.

Перевтома, перезбудження, гнів, зловживання алкоголем, жирною та солоною їжею, застуда - все це порушує роботу серця. Тож варто уникати всього цього, проявляючи доброзичливість у стосунках і розумну поміркованість в емоціях, харчуванні та навантаженнях.

Влітку ми звикаємо до легкого одягу, прибираємо зимову пухову ковдру в комод або шафу і дістаємо легкий плед або простирадло. Але й тут є своя небезпека: усім нам, навіть персонажам із міцним здоров'ям, слід оберігатися від застуди. У разі ж виявлення симптомів захворювання вживання потогінних засобів небажане, оскільки це збільшує навантаження на серце і може мати негативний вплив на його роботу. Ну і звісно ж, особливу увагу на роботу серця в період Ліся слід звернути літнім людям.

Особливість харчування в сезон Ліся.

Найзагальнішою загальною рекомендацією для повсякденного харчування є порада вживати їжу з низьким вмістом жиру та солі й за можливості вживати більше вітамінів. Зранку рекомендується з'їсти трохи цибулі, а за вечерею випити трохи червоного вина. Це допоможе стимулювати кровообіг та циркуляцію рідини в організмі.

З настанням сезону Ліся стає тепло, проте багато хто в цей період схильний до гніву й дратівливості, також знижується апетит. У літній період у серці відбувається активізація енергії Ян, тому медики традиційної китайської медицини радять приділити цьому органу особливу увагу. Так, вони рекомендують збільшити в раціоні вміст молочних продуктів, соєвих культур, курятини, нежирного м'яса. Ці продукти дуже поживні, а також добре зміцнюють серце. Крім того, головне в підтримці літньої дієти в цей період - переважання кислих страв і продуктів. Інакше кажучи, у період Ліся рекомендується вживати їжу, яка легко перетравлюється, і продукти з багатим вмістом вітамінів, у цей період слід утриматися від рясних трапез, від усього жирного й гострого.

То які традиційні делікатеси китайці зазвичай їдять у цьому сезоні?

  1. Лісяфань (рис у сезон "початок літа "立夏饭)
    У Лісяфань додано пагони бамбука, горох, кінські боби звичайні, щириця триколірна та інші приправи, вони містять значення "зернового врожаю", і в нього є п'ять кольорів, інакше його називають "п'ятикольоровим рисом" (Вусефань 五色饭), у сезон Ліся п'ятиколірний рис віщує цілорічне здоров'я.

2. Лісядань (立夏蛋) (яйце в сезон "початок літа" 立夏蛋)
Це звичаї ханьської національності, яка розташована на південь від річки Янцзи. У сезон "початок літа" люди повинні їсти варені яйця або качині солоні яйця. У Китаї кажуть, що яйце схоже на свиняче серце. Тож з'їсти його, зустрічаючи літо, означає захистити себе від можливих проблем із серцем у період сильної спеки. Багато в чому "яєчні традиції" Ліся схожі з великодніми. Яйця також фарбують - щоправда, не в цибулинні, а в чайному листі. Улюблена розвага дітей на свято - влаштувати "битву яєць". Лисядань - це найкласичніша їжа в день літа. За один день до початку літа родина починає готувати яйця. Зазвичай варять із чайним листям або горіховими мушлями. Дивляться, як яєчна шкаралупа повільно червоніє, і весь дім наповнюється ароматом. Яйця слід з'їдати гарячими та свіжими. З'їсти яйце на Становлення літа - означає захистити себе від можливих проблем із серцем у період сильної спеки. Коли Ви їсте, Ви маєте налити хороше рисове вино з міста Шаосіна. Посипте трохи сіллю, повітря наповнене ароматом вина і чаю, дуже смачно.

3. Лісячжоу (каша в сезон "початок літа" 立夏粥)
Лісячжоу є традиційною закускою в місті Лейян провінції Хунань, належить до харчових продуктів у сезон "початок літа". Неповторною їжею є ця закуска. Лейянці здавна дорожать діяльністю землеробства та шовківництва, тож вони чутливі до 24-сезонного китайського сільськогосподарського календаря.

4. Цзяогусунь (пагони бамбука, схожі на кістку ноги 脚骨笋)
Старий торговець з району Фенхуа міста Нінбо сказав, що в сезон "початок літа" жителі Нінбо люблять їсти Цзяогусунь, ці дудчасті дикі пагони бамбука являють собою символ мрії і здоров'я. У місті Нінбо люди називають його "Цзяогусунь", а в районі Фенхуа "Мусунь". Це дикі пагони бумбука, дуже смачно.

5. Лисяча (чай у сезон "початок літа" 立夏茶)
Для того, щоб вітати початок літа, у провінції Цзянсі Китаю є свої звичаї: пити чай на початку літа. Кажуть, що якщо не пити літній чай, то хтось почуватиметься погано влітку. У день початку літа жінки збирають чай від семи сімох сімома сім'ями та п'ють разом, кажуть, що вживання цього чаю може гарантувати те, що Ви не почуватиметеся сонливо влітку.

6. Цзуньтацай
На початку літа в місті Нінбо у людей існує така традиція - вживання Цзуньтацай у сезон "початок літа". Цзуньтацай - це сезонний "прохолодний" овоч, який є до і після періоду "початок літа". Кажуть, що після вживання Цзуньтацай влітку, ніхто не захворіє на пітницю, а шкіра буде схожа на гладкий шовк.


7. Сям'єнь (локшина з креветками)
У старі часи, в південній частині провінції Фуцзянь, на початку літа, існує така традиція: люди вживають локшину з креветками, змішуючи їх з локшиною, перетворюючи креветки на червоний колір після їхнього приготування, це сприятливий колір, а креветки стали омонімом літа, висловлюючи тим самим свої побажання на літо.


8. Саньсянь (три свіжих харчових інгредієнти)
"Куштування трьох свіжих продуктів на початку літа" також відоме як "Їжа трьох свіжих продуктів на початку літа" або "Бачення трьох нових продуктів на початку літа". Саньсянь зазвичай ділиться на "три наземні свіжі" (Три свіжі овочі), "три свіжі на деревах" і "три свіжі у воді". Три свіжих овочі - квасоля, цибуля-порей і огірки (або цибуля-порей, широкі боби, паростки часнику). Три свіжих на деревах - вишня, вовчиця й абрикоси (одна з яких вважається сливою, абрикосом, вишнею). Три свіжих у воді - це сурмач, риба-фугу, тенуалоза (тенуалоза, морський лящ, жовтий горбиль)

Крім куштування смачних традиційних делікатесів, сезон "початок літа" також є гарним часом для відпочинку. Насолоджуйтеся красою природи, відрегулюйте душевний стан, стежте за рівним настроєм, зберігайте радісне ставлення до життя. Не потрібно сильно переживати або надмірно веселитися, щоб не нашкодити серцю, духу та здоров'ю загалом.

Запись опубликована в рубрике Дао медицины, Малі сезони. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий