Сезон Цинмін

Весна нарешті вступає у свої права, земля вкривається свіжою зеленню, повітря стає неймовірно чистим і прозорим, вільно пропускає теплі промені весняного сонця. У стародавніх книгах сказано: "У цей час відбувається ріст усього сущого, навколо чисто і світло, тому його і називають Ясно і світло".

Свято Цинмін - "свято чистого світла" або "свято чистоти і ясності", припадає на 104-й день після Дунчжи (Зимового сонцестояння), або на 15-й день після Чуньфень (Весняного рівнодення), з 4 по 6 квітня. Це перший день п'ятого малого сезону з 24 малих сезонів китайського сільськогосподарського календаря.

Свята Цинмін, Дуаньу (Свято/фестиваль Драконівських човнів), Китайський Новий Рік, а також Свято Середини Осені — чотири найбільш шанованих, очікуваних, відзначуваних традиційних китайських свята. Цинмін пов'язаний із настанням ясних і світлих днів. Боротьба зими та весни, що сприймалася як боротьба світлого начала з темним, закінчувалася на користь весни. Вважалося, що цього дня ян і інь приходять у рівновагу. Небо (ян) запліднює землю (інь), зароджується нове життя.

Історія цього свята налічує близько 2500 років, воно виникло за династії Хань (206 р. до - 220 р. н.е.) Існує кілька версій дуже цікавої, пізнавальної, повчальної легенди виникнення свята Цинмін. Наведемо найпоширенішу версію.

Легенда про Цзе Цзитуя.

У стародавні часи, в епоху "Весни й Осені" (770-476 рр. до н. е.), спадкоємного принца князівства Цзінь, на ім'я Чун Ер вигнали з князівства внаслідок змови. Довгий час Чун Ер жив у крайніх злиднях, зі слуг залишилися тільки найвірніші, серед них був і його вірний зброєносець Цзе Цзитуй. Саме він не дозволив пану прийняти в поневіряннях смерть від голоду. Коли принц був готовий простягнути ноги, Цзе Цзитуй простягнув йому руку допомоги — у руці був шматок м'яса, вирізаний із власного стегна... Через 19 років поневірянь Чун Ер повертається в рідне князівство. За переказами, він щедро віддячив усім людям, які, коли б то не було, допомагали йому, але ось про Цзе Цзитуя зовсім забув. Вважається, що Цзе Цзитуй був сильно ображений цим фактом, пішов разом зі старою матір'ю в гори (гора М'яньшань у провінції Шаньсі) та став жити відлюдником.

Правитель згадав про подвиг Цзе Цзитуя, наказав неодмінно знайти його і передати запрошення до палацу. Він хотів щедро винагородити вірного слугу й особисто запропонувати йому продовжити нести службу при дворі. Однак слуги повернулися ні з чим, Цзе Цзитуй не захотів повернутися. Один із наближених порадив Цзінь Веньгуну підпалити гору, адже всім відомо, що Цзе Цзитуй шанує свою матір та обов'язково спуститься з гори, рятуючи її. Слуги підпалили гірський ліс із трьох боків, залишивши одну дорогу для спуску. Вогонь палав три дні й три ночі. Ображений слуга віддав перевагу болісній смерті перед службою невдячному правителю. Коли пожежа нарешті згасла, князь особисто вирушив на гору, і виявив згорілі тіла Цзе Цзитуя та його матері, що обіймали обвуглене велике старе вербове дерево. Виявилося, що Цзе Цзитуй своїм тілом закривав вербове дупло. У дуплі правитель знайшов передню половину халата, на ній кров'ю були написані вірші:

割肉奉君尽丹心,
Відрізав шматок м'яса і з пошаною вручив князю, підносячи свою безоглядну відданість і вірність,

但愿主公常清明。
Хай прибуде государ у ясності та спокої (залишається справедливим, чесним і розумним).

Государ Цзінь Веньгун сильно засмутився, каяття мучило його. Він наказав поховати Цзе Цзитуя та його матір під цією вербою. Щоб вшанувати пам'ять вірного слуги, перейменував гору на Цзешань і оголосив цей день Святом Ханьши (свято холодної їжі). Цього дня заборонялося розводити багаття, готувати й вживати гарячу, приготовану на вогні, їжу. Наступного року правитель повернувся на місце трагічної загибелі Цзе Цзитуя та з подивом помітив, що стара верба ожила, а поруч зі старою вербою виріс цілий вербовий гай. На радощах государ заснував ще одне свято Цинмін, яке слід було відзначати на день пізніше Свята Ханьши. Наступні правителі об'єднали ці два свята в одне, а 732 року нашої ери імператор Танської династії Тан Сюаньцзун оголосив Цинмін важливим святом Китаю. Відтоді вербові вінки, які надягають на голови, вербові прути, які вішають біля вхідних дверей або прикрашають інтер'єр, стали одним із символів Цінмін, символом весни та надії, радості й життєвої сили.

Свято Цинмін - це одночасно і сумне, і життєствердне свято. По-перше, це найважливіше в Китаї свято поминання покійних. Ханьці та деякі інші національності цього дня зазвичай здійснюють обряд поминання предків, а також вшановують пам'ять усіх полеглих героїв. На кладовищах збирається багато людей. У давнину цей обряд мав набагато складніший вигляд, ніж у наші дні, та й ставлення до предків було зовсім іншим. У наші дні люди приводять могили до ладу, приносять квіти, їжу та улюблені речі померлих, запалюють курильні палички, палять "жертовні гроші", вшановують пам'ять поклонами перед табличками з іменами померлих.

По-друге, традиції фестивалю Цинмін мають багато спільного з християнським Великоднем, як за формою, так і за змістом. У це сімейне свято заведено дарувати близьким подарунки у вигляді фарбованих яєць, здійснювати прогулянки на землі, що звільнилася від снігу, запускати повітряних зміїв та влаштовувати народні ігри та ритуальні обіди на свіжому повітрі.

Одна з найпопулярніших серед китайців страв — солодкі зелені кульки-дзвіночки Цинтуань. Їх роблять із клейкого рису з різною начинкою, найпоширеніша солодка начинка — бобова: зазвичай із червоної незграбної квасолі або зеленого маша. Також буває солона начинка зі свинячого фаршу, солоних овочів та свіжих весняних пагонів бамбука. Зелений колір виходить завдяки додаванню в тісто пюре зі свіжого листя полину.

Ще цього дня готують відомі Цинмінські фрукти (清明果;Qīngmíngguǒ). Формою вони нагадують пельмені, але смак зовсім інший. Тісто робиться з вичавок полину, рису та рисового крохмалю. Всередину загортають начинку з солодких червоних бобів, готують на пару. Також зустрічаються варіанти з беконом, стеблами бамбука і грибами.

З приходом Цинмина підіймається температура повітря, частішають дощі, настає найсприятливіший час для проведення весняних польових робіт. Назва Цинмін пов'язана з приходом весни, коли природа Китаю відроджується, все вкрите весняною зеленню, а ієрогліф "цин" - має значення "молодий, зелений". Свято Цінмін є найбільш сприятливим періодом для посадки молодих саджанців. У китайській мові є безліч прислів'їв та приказок щодо зв'язку цього свята із землеробством, наприклад: "У дні Цинмін слід садити баштанні та бобові культури"; "Садити дерева не можна після Цинміну, а до нього — посади хоч палички для їжі, і вони зазеленіють".

У давнину в ці дні ще саджали верби та інші дерева; але виняткове значення в "Свято чистого світла" приписується вербі, яку вважають символом зв'язку живих із предками. Крім того, посадка верби розглядається як спосіб запобігання всіляких нещасть. У стародавні часи існував народний звичай ламати гілки верби, носити їх на голові та розвішувати біля дверей.

Крім цього, "Цінмін" ще називається "Днем прийняття холодної їжі". Цього дня за традиційним звичаєм не заведено розводити вогнище, заборонено їсти гарячі страви, інакше, за народними переказами, настане покарання богів.

Із сумною атмосферою поминальних обрядів контрастує веселий настрій та надії людей, пов'язані з весною, з відродженням природи. Свято Цинмін припадає на чудові весняні дні, коли починає проступати перша зелень і всюди відчувається свіжий подих весни. З давніх-давен у Китаї збереглася традиція здійснювати на свято Цинмін весняні прогулянки. Цінмін часто називають, дослівно, святом прогулянки по першій зелені або святом виїзду на природу. І в наш час у дні свята Цинмін у багатьох визначних місцях і за містом можна побачити натовпи відпочивальників. Саме час зарядитися енергією природи, помріяти, загадати бажання, посміхнутися сонцю.

Одна з найулюбленіших розваг у дні свята Цинмін - запуск паперових зміїв. Їх запускають і в інші дні, але саме в Цинмін зміїв запускають і вдень і вночі. До зміїв або вздовж нитки привішують гірлянди різноколірний маленьких ліхтариків, які виблискують у нічному небі, наче яскраві зірки. Ці ліхтарики називають "чарівними".

24 малих сезони стали своєрідним календарем Яншен, напрямок китайської профілактичної медицини, звід правил про здоровий спосіб життя, правильне харчування, життя без болю, хвороб. За традицією наводимо основні рекомендації лікарів китайської медицини для малого сезону Цинмін. Якщо в малий сезон Чунфень природа перебуває в абсолютній гармонії, то з настанням Цинміна та протягом п'ятнадцяти днів погода буде поступово стабілізуватися, переходячи з весни в літо. З приходом теплої погоди енергія "Ян" в організмі людини починає переважати. Це дуже гарний час для накопичення енергії на цілий рік, проте надлишки цієї енергії мають виходити, а виходять вони зазвичай через пори. Нескладні спортивні вправи для легкого потовиділення — це саме те. Особливо важливо пам'ятати, що в цей сезон не можна переохолоджуватися, ні внутрішньо, через пиття холодних напоїв і поїдання холодних харчових продуктів, ні зовні. Також слід продовжувати кутатися.

У харчуванні рекомендований перехід на легшу їжу. Рекомендується дотримуватися регулярності, помірності та дозованого характеру їжі. Повним слід обмежити вживання солодкого та більше їсти фруктів та овочів. Людям похилого віку, які страждають на гіпертонію, треба зменшити вживання солей, але збільшити вживання калію, більше їсти овочів та фруктів.

Пропонується збільшити кількість гірких продуктів (якщо немає протипоказань), щоб заспокоїти печінку і знизити внутрішній жар. Ба більше, у міру підвищення температури повітря чоловіча сила Ян зростатиме, тому ліпше частіше пити чай, ароматизований пелюстками квітів хризантеми, що відіграє помітну роль в очищенні печінки від спеки й поліпшенні зору, налагодженні функціонування каналів.

Надлишковий "Ян" може також бути причиною шлунково-кишкових нездужань і розладів, тому в цей малий сезон треба особливо ретельно обирати харчові продукти, у міру можливості утриматися від "продуктів-провокаторів", що провокують різноманітні захворювання, розлади, особливо захворювання, які перебувають у стадії ремісії. До них належать такі продукти:

Фрукти: персик, абрикос.

Овочі: гірчиця сарептська, гарбуз, шпинат.

Риба і морепродукти: шабля-риба, жовтий горбиль, морський лящ, устриці, креветки, краби.

М'ясні продукти: м'ясо півня; куряча, свиняча, овеча, яловича голова, гусятина, курячі крильця, курячі лапки.

Інші продукти: м'ясо водяного оленя, соя, тофу, ферментований тофу (фужу), засолений у червоному соусі тофу, перебродила рисова каша, гаолянова (китайська) горілка, звичайний зелений горох, лялечка шовкопряда, цибуля, часник, черемша (джусай).

Ідеальним напоєм у цей малий сезон, крім теплої води, є хризантемний чай. Його можна пити в чистому вигляді, а можна додати кілька ягід годжі, 1-2 шт. червоного китайського фініка, мандаринову цедру, троянду, жасмин та цукор-лід на смак.

Один із рецептів страв, рекомендований з метою профілактики та лікування гіпертонії.

Смажена капуста з розмоченими грибами

Склад: 250 г капусти, 3 г розмочених грибів, соєвий соус, цукор, сіль, смакова приправа (глютамат натрію), олія у відповідній дозі.

Спосіб приготування: нарізати капусту шматочками по 3 сантиметри, розмочити сухі гриби в теплій воді, обсмажити капусту до 70%-вої готовності, додати гриби, соєвий соус, цукор, сіль. Коли страва майже готова, додати смакову приправу і розмішати.

Ефект: корисно для профілактики гіпертонії, хвороб серця і судин, кровотечі ясен.

Для правильного збереження енергії "Ян" в організмі, в період Цинмін, також застосовується моксотерапія з полиновими сигарами. У цей період полин не тільки додають у тісто, а й активно використовують у побуті: сухий полин кладуть біля узголів'я, підпалюють полинову моксу (роздроблене на волокна листя полину, основа полинових сигар).

Підтримці вільної циркуляції Ци печінки також сприяє перебування на свіжому повітрі, достатні фізичні навантаження, контакт із зеленими рослинами, недопущення гніву і дратівливості, внутрішній стан гармонії, вміння радіти життю. У Цинмін можна трохи пізніше лягати спати, але вставати потрібно не пізніше 7-ї ранку, щоб у районі 7-ї встигнути поснідати. За рекомендаціями фахівців китайської медицини, це найправильніший час для сніданку в цей малий сезон.

Хочемо нагадати, що 20 травня 2006 року стародавнє китайське свято Цинмін внесено до національного реєстру нематеріальної культурної спадщини КНР.

Запись опубликована в рубрике Дао медицины, Малі сезони. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий